PC güç kaynağı PSU nasıl test edilir?

Masaüstü bilgisayarınızı çalıştırırken problem yaşıyorsanız, güç kaynağını (PSU) kontrol etmeniz sorunun çözümünü bulmanızda önemli adımlardan biri olacaktır.

Sorunlu güç kaynakları hiç beklenmedik hatalar verebilir; rastgele kilitlenmeler, kendiliğinden yeniden başlamalar veya daha ciddi hata mesajları gibi.

Donanım uzmanları, bilgisayar bileşenleri arasında en çok arızalanan parçanın PSU olduğunu söylemekteler. Bu yüzden açılmayan bilgisayarınızı test etmeye PSU dan başlamanızı tavsiye ederim.

Güç kaynağı (PSU) testini bir multimetre yada bu iş için üretilmiş test cihazlarıyla yapmanız mümkün. Bunlara alternatif olarak ev imkanlarıyla hızlıca test etmek istiyorsanız bir yöntem daha var, ataç kullanarak test :) ;

Ana kartınıza PSU nuzdan gelen 20+4 pinli soketi çıkartın. Kabloların arasından YEŞİL kabloyu ve herhangi bir SİYAH kablonun girişini tespit edin. Atacınızın uçlarını bu girişlere takın. Ataç takılı olduğu sürece PSU nuz çalışacaktır. Çalıştığını PSU ya doğrudan bağlı fanlar veya HDD lerin seslerinden tespit edebilirsiniz.

PSU lar 12V ve 5V gerilim verdiğinden sizi çarpmaz. Fakat arızalı olduğundan şüphe edilen bir PSU ya güven olmaz, kaplı bir kablo kullanmanız veya atacı taktıktan sonra sisteme güç vermenizde fayda var.

Bu testi yaparken karşılaşabileceğiniz sorunlar sizin sorumluluğunuzdadır. Yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz testi uygulamayın.Yorumlar

  1. hocam güç kaynagına 12 v vererek test edince fan yarım saniye dönecek gibi olup duruyor. ölü müdür. yoksa kendini korumaya almış olma ihtimali var mı

Bir cevap yazın

(gerekli)