Standart Olmayan Fontların Kullanımı

HTML ile çalışmaya başlayanların yaşadığı ilk sorunlardan birisi, standart olarak her makinede yüklü olmayan fontların görüntülenememesidir. Geliştirilen Web Open Font Format (WOFF) ile standart olmayan fontları html sayfalara eklememiz mümkün. Tabi günün gerisindeki web tarayıcıları bu fontu desteklemiyor.

WOFF fontları destekleyen tarayıcı sürümleri; Firefox 3.6 ve üstü, Google Chrome 6.0 ve üstü,  Opera 11.10 ve üstü, Internet Explorer 9.

Eski web tarayıcıları halen yaygın kullanımda olduğundan eski tarayıcıları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Internet Explorer 9 öncesi versiyonlar Microsoft’un geliştirdiği OET font formatına destek veriyor,  Diğer tarayıcıların ise TTF, SVG fontlarına destekleri var.

Aşağıdaki satırları ve linkleri css alanına ekleyip, eot, woff, ttf ve svg formatlarındaki fontları yükledikten sonra, font-family olarak webfont seçerek standart dışı fontları pek çok platformda sorunsuz olarak kullanabileceksiniz;

@font-face {font-family: 'webfont';src: url('font.eot');}
@font-face {font-family: 'webfont';src: url('font.woff') format('woff'), url('font.ttf') format('truetype'), url('font.svg') format('svg');}Yorumlar

Bir cevap yazın

(gerekli)